Čo to je THERMOWOOD

Prečo je thermowood lepším drevom po úprave, než pred ňou? Prečo vďaka tepelnej úprave dokáže vykazovať vlastnosti, ktoré sa dajú porovnávať s vlastnosťami najdrahších a čoraz vzácnejších druhov exotického dreva?

Drevo je v našej spoločnosti zapísané nezmazateľným písmom, nikdy nestrácalo na svojom význame a hodnote. Je to ten najprírodnejší materiál, aký vieme použiť na stavebné účely. Evolúcia však ruka v ruke so zvyšujúcou sa ekonomickou silou spoločnosti kladie na túto surovinu čoraz vyššie nároky. Snaha o dokonalosť v stavebníctve tak núti drevárov k spracovaniu čoraz krajších druhov dreva a jeho častí, pričom procesy snažiace sa o najdôležitejšiu vlastnosť dreva - jeho stabilitu - dohnal vývoj takmer k dokonalosti. Stávajú sa tak alchýmiou, dobre chránenou každým spracovateľom dreva. Je to ako recept na coca-colu. Preto vznikla technológia tepelného spracovanie dreva - thermowood. O jej dôležitosti svedčia novo vznikajúce vysokoškolské študijné odbory zaberajúce sa touto tematikou a úzka spolupráca drvevárskych vysokých škôl s výrobcami technológií a producentami termodreva.,dokonca aj u nás. A ako tento tajuplný a zložitý dej presne prebieha? V skratke ide o nasledovnú sériu procesov: 

Zásadou je pomalé sušenie dreva v špeciálnych sušičkách, kde sa zníži objem vody v dreve na minimum. Následne drevo putuje do špeciálnych komôr kde je postupne privedené k teplotám tesne pod jeho bodom horenia. Tu sa proces podľa technológie delí na uzatvorený a otvorený autoklávny systém. Otvorený pracuje s privstrekovaním vodnej pary a ohrevom na teploty okolo bodu horenia, uzavtvorený pracuje s obedzeným prístupom vzduchu, tlakom 9 barov a vstrekovaním dusíka. Po niekoľkých hodinách vysokej teploty v kombinácii s vysokým tlakom sa drevo postupne schladzuje na teplotu okolia. Výsledkom je extrémne vysušená drevná hmota s pozmenenou vnútrobunkovou štruktúrou, ktorá je po následnej kontrole kvality spracovaná do konečnej podoby vo forme terasových dosiek, obkladových profilov, či saunových obkladov. Na tieto účely je vhodných len niekoľko druhov dreva, prevažne však borovica / smrek (vo viacerých formách, prevažne však severskej), jaseň, jelša, osika, iroko, magnólia, borovica lúčovitá (radiata pine)...

Hlavným dôvodom, prečo tento proces vznikol je fakt, že takto upravené drevo NENASIAKNE VODU. To znamená, že nenastáva proces zosychania dreva, kedy mení tvar, praská a vydúva sa. Takéto drevo je tak STABILNÉ.

Je utópiou myslieť si, že o takéto drevo sa netreba starať, pretože o všetko sa treba starať. Ak mu však poskytnete ochranu v podobe náteru olejom s UV ochranou, zavďačí sa Vám charakterom, aký vie poskytnúť len krásne prírodné drevo. Ak použijete olej bez UV ochrany, drevo získa časom (2 roky na slnku) krásnu sivú patinu, čoraz častejšie požadovanú architektami na minimalistické a funkcionalistické projekty.

WOODMASTER.SK,
S. R. O.
Vajnorská 135 Bratislava 831 04
otvorené:

Pondelok - Piatok: 8:00 - 16:00
Sobota: NA OBJEDNÁVKU

volajte

+421 904 867 263 Peter Jančár


Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďakujem, pochopil som. Prečítať viac informácií.